چگونه طراحی سایت را بهبود ببخشیم؟

شاید برای شما این یک سوال خیلی مهم باشد که باید از خودتان بپرسید ، کاربران محتوای صفحه شما را چگونه می بینند؟! خواندن صفحات وب سایت و مشاهده از طریق اینترنت با خواندن کتاب های درسی متفاوت میباشد، مطالعات و تحقیقاتی که بر روی کاربران در طراحی سایت انجام شده است نشان می دهد که کاربران صفحات را اسکن می کنند و نوع اسکنی را هم که انجام می دهند از نوع f می باشد و در بخش هایی که توجه آنان را از نظر بصری جلب می کند متوقف می شوند و آن را مشاهده می کنند پس جذابیت بصری صفحات وبسایت و جذب گرافیکی بسیار مهم میباشد تا شما بتوانید کاربران را جذب کنید، با ما همراه باشید تا نکات طراحی سایت را با شما درمیان بگذاریم.

در صورت هر گونه ابهام در مورد این مقاله یا از طریق کامنت یا از متخصص سئو و بهینه سازی و یا خدمات طراحی سایت  ،  آکادمی کوروش حیدری استفاده کنید .

الگوی F چیست؟

الگوی F همان الگویی میباشد که کاربران با آن صفحات را اسکن می کنند و بررسی می کنند ، الگوی f دقیقا مانند افرادی که مشکل بینایی دارند عمل می کند تصوصر خیلی واضحی از جزییات صفحه نمی بیند و به طور کلی از بالا به پایین صفحات را اسکن می کند و قسمت هایی که جلب توجه می کنند باعث می شود تا اسکن متوقف شود و به آنها توجه شود.

الگوریتم از بالا به پایین الگوریتی کاملا قدیمی است که در این نوع اسکن مورد توجه می باشد، این اسکن به امیدی انجام میشود تا بخش ها و یا موضوعاتی که موردنظر کاربر برای ورود به صفحه شما بوده است نمایان شود و کاربر متوقف شود معمولا این موضوع اگر با جایگاه عنوان ظاهر شود تاثیر گذار خواهد بود این اسکن از بالا شروع می شود و سپس چشم ها به سمت چپ نگاه می کنند و توجه به سمت چپ صفحه نمایش می رود و بعد از آن چشم ها همجنان می چرخد تا به انتها برسید، بهترین حالت ممکن زمانی می باشد که صفحه شما آن چنان محتوا و ویژوال خوبی داشته است که کاربر به صفحه بعدی از سایت شما منقل می شود.

الگوی F چیست؟

چگونه طراحی سایت کنیم؟

درک الگوی F برای شما و موفقیت کسب و کار شما بسیار مهم میباشد ، اگر طرح بندی و محتوای سایت شما مطابق با الگوی f نباشد ، کاربران ممکن است تلاش کنند تا آنچه را که نیاز دارند در صفحه شما پیدا کنند اما اگر احساس کنند که وقت زیادی را برای پیدا کردن موضوع مورد نظر خودشان صرف می کنند، ادامه اسکن صفحات توسط کاربران غیر ممکن می شود، و کاربران به سایت هایی می روند که اسکن آنها برایشان راحت تر باشد، هنگامی که شما صفحاتتان را مطابق با الگوی f طراحی کنید هر آنچه را که کاربران میخواهند را به آنها می دهید و کاربران در صفحات شما می مانند و قاعدتا در ادامه موفق تر خواهید بود.

مزایای طراحی UX با الگویF

استفاده از الگوی f در طراحی UX شما کمک می کند تا کاربران طرح و محتوای شما را انتخاب کنند و در سایت شما بمانند و شانس این را داشته باشید تا قسمت های دیگر سایت شما را کشف کنند و بر روی قسمت های دیگر هم کلیک کنند.
هنگامی که شما از این الگو برای طراحی UX خود استفاده می کنید صفحه طراحی سایت شما بصری تر می شود، و شما هم همان چیزی را که انتظار دارید در اختیار کاربران خواهید گذاشت ، در صورتی که شما این الگو را بفهمید و چگونگی استفاده از آن را متوجه شوید بر روی کاربرانتان کنترل بیشتری خواهید داشت، با استفاده از این الگو متوجه می شوید که کاربران در کدام قسمت های سایت شما می روند و یا توجه می کنند در نتیجه به آن قسمت ها بیشتر توجه می کنید و محتواهایی که برای شما مهم تر هستند و می خواهید که بر روی آنها تمرکز شود را در آن قسمت ها قرار می دهید.

 

نکاتی که در طراحی سایت باید به آن توجه داشته باشید

 

نکاتی که در طراحی سایت باید به آن توجه داشته باشید

1- قسمت های مهم سایت و محتوای خود را در بالای صفحه قرار دهید و سپس مطالب با ارزش های پایین تر را به ترتیب در قسمت های پایین تر قرار دهید.
2- استفاده از f-pattern به کاربران اجازه م یدهد تا انتظاراتی را که دارند برطرف شود و در نتیجه بتوانند با سرعت بیشتری به کاوش در سایت شما بپردازند.
3- همان طور که گفته شد در ویژگی های الگوی f کاربران به سمت چپ سایت شما نگاه می کنند درنتیجه لینک های مهم و مقالات مرتبط و هرچیزی که مهم می باشد را درآن قسمت قرار دهید تا شانس این را داشته باشید تا کاربران به آن صفحات انتقال یابند.

چگونه طراحی سایت کنیم؟

عناصر طراحی سایت با F-pattern

این الگو فقط برای طراحی محتوای سایت نمی باشد این یک الگو برای طراحی تمامی صفحات سایت شما می باشد، header سایت شما باید بسیار چشم نواز باشد زیرا چشمان کاربران از بالا به پایین اسکن می کند و ائلین چیزی که در سایت شما به چشم میخورد هدر سایت میباشد، این قسمت کسب و کار شما را نشان می دهد، و همچنین برند تجاری شما را هم به کاربران معرفی می کند، نوار ناوبری اصلی هم باید دقیقا زیر هدر سایت قرار بگیرد تا خوانندگان بدانند که چگونه به صفحات دیگر انتقال پیدا کنند. بعد از این قسمت بقیه طراحی را با ترکیب متن و عکس به سمت چپ برید یعنی قسمت مهم را به سمت چپ سایت ببرید.

مشاوره با کوروش حیدری متخصص سئو

 

استفاده از این الگو چگونه بر مارکتینگ تاثیر می گذارد

طرح بندی سایت شما با استفاده از این الگو باعث سهولت کار شما می شود و کاربران سهولت بسیاری در استفاده از سایت شما خواهند داشت، و این اطمینان را به شما می دهد که کاربران در سایت شما می مانند و این از نظر مارکتینگ و اصول پلن مارکتینگ عالی خواهد بود، و یکی دیگر از مواردی که در مارکتینگ شما مهم خواهد بود این است که شما مطمئن خواهید بود که اطلاعات مورد نظر شما مشاهده خواهد شد.

بررسی 3 عامل موفقیت سایت های موفق

1- جایگذاری لوگو در سمت چپ
2- قرار دادن تلفن در قسمت بالای سایت سمت راست
3- الگوی F برای طراحی محتوای سایت

 

چگونه محتوا سئو کنیم؟!

منابع:
uxmag