آموزش مبانی موتور های جستجو؟

در این مقاله ما سعی داریم در مورد جنبه های فنی مبانی موتور های جستجو و صفحات وب صحبت می کنیم، و از نظر فنی ساختمان صفحات وبسایت را مورد بررسی قرار می دهیم ، این مقاله را میتوایند با معماران اطلاعات، برنامه نویسان و طراحان به اشتراک بگذارید.

در صورت هر گونه ابهام در مورد این مقاله یا از طریق کامت یا از مشاوره متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ و یا خدمات طراحی سایت ،  آکادمی کوروش حیدری استفاده کنید .

بهترین نوع محتوا برای موتور های جستجو

بهترین نوع محتوا برای موتور های جستجو محتوایی میباشد که در قالب HTML باشد زیرا فهم دیگر انواع محتوا مانند: متن ، جاوا، فلش برای موتور های جستجو بسیار دشوار می باشد پس اگر می خواهید محتوای شما برای موتور های گوگل قابل تشخیص باشد باید با فرمتHTML کار کنید.
بسیاری از افراد سایت های عظیمی را با flash راه اندازی کرده اند اما هنگان شناسایی توسط  اصول مبانی موتور های جستجو به مشکل برخورده اند و کار انها متاسفانه به موفقیت نرسیده بوده است.

چگونه محتوای خود را بهینه سازی کنیم؟

چند نکته برای اینکه محتوای خود را به موتور های جستجوی گوگل بفهمانید:
1- استفاده از ALT برای عکس ها با فرمت JPG یا PNG و یا حتی GIF برای شناسایی و فهماندن آنها به موتور های گوگل ، زیرا در صورت یکه از ALT استفاده نکنید گوگل عکس های شما را شناسایی نمی کند .
2- تکمیل کار با جعبه جستجو و ناوبری کامل و لینک های crawlable
3- برای محتواهای ویدوئویی حتما عباراتی برای فهماندن آنها به موتور های جستجو استفاده شود

سایت شما بر اساس مبانی موتور های جستجو چگونه نمایش داده می شود؟

برای اینکه بدانید موتور های جستجو صفحات شما را چگونه می بینند از ابزار هایی مانند moz می تانید استفاده کنید تا اشکالاتی که موتور ها هنگام خواندن صفحات سایت شما دارند را بدانید البته که این طالاعات تمامی مشکلات شما نیستند.

سایت ما از نظر مبانی موتور های جستجو چگونه دیده می شود؟

با استفاده از حافظه پنهان گوگل شما میتوانید متوجه شوید که سایت شما و یا صفحات شما چگونه به نظر می رسد، در صورتی که شما سایتی با استفاده از فلش راه اندازی کرده باشید ولی اثری از HTML در آن نباشد از نظر سئو و موتور های جستجو بی فایده و غیر قابل تشخیص میباشد مگر اینکه صفحات خود را با اصول سئو به موتور های جستجو بفهمانید، با استفاده از ابزار های سئو سایت خود را آنالیز کنید تا به تعدادی از مشکلات سایت خود برسید و سایت خود را برای ربات ها قابل فهم بکنید.

موتور های جستجو چگونه صفحات وب را میبینند؟

ساختار لینک های خزنده در مبانی موتور های جستجو

ساختار لینک های شما باید به گونه ایی باشد که خزنده ها بتوانند آنها را شناسایی کنند یک اشتباه در ساختار url های شما باعث میشود تا کلی از صفحات شما از دید خزنده ها کاملا ناپدید شود، سایت های بسیار یدر دنیا وجود دارند که به دلیل اشتباه ناوبر یاز دید موتو های جستجو پنهان مانده اند.

چه موقع صفحات شما ایندکس می شود؟

زمانی صفحات شما ایندکس میشود که خزنده ها راهی برای ورود و شناسایی صفحات شما داشته باشند حتی اگر بهترین و با کیفیت ترین محتوا را داشته باشید ولی لینکی برای اتصال صفحات به این صفحه و ورود خزنده ها نباشد این صفحات ناشناخته باقی می مانند، باید یا پیوند مستقیم و یا غیر مستقیم به آن صفحه وجود داشته باشد تا قابل شناسایی باشد.

تعریف لینک از نظر مبانی موتور های جستجو

لینک از نظر موتور های جستجو همان تگ a می باشد که دارای یک url میباشد که سایت مقصد را نشان می دهد و یک text میباشد تا دنیای لینک را برای کاربران قابل فهم کند ، این لینک ها باعث میشوند تا زا صفحه ایی به صفحه ی دیگر مهاجرت و یا انتقال پیدا کنیم.

 

ساختار لینک های خزنده در مبانی موتور های جستجو

به چه دلایلی یک صفحه ایندکس نمی شود؟

در ادامه مقاله به بررسی دلایل مختلفی می پردازیم که ممکن است صفحات ما ایندکس نشوند و یا به بیانی دیده نشوند:
فرم های ارسال اطلاعات در مبانی موتور های جستجو:
اگر میخواهید اطلاعات شما از دید موتور ها و خزنده ها پنهان بماند آنها را با یک فرم ارسال کنید موتور های جستجو اطلاعات پشت فرم ها را نمی توانند بخوانند، پس محتوا و لینک های که از طریق فرم قابل دسترسی دارند از نظر موتور های جستجو پنهان هستند.
فرم های جستجو:
قسمت هایی که برای جستجو در سایت قرار داده میشود از نظر سئو مهم می باشد زیرا هر کلمه ایی که توسط کاربر سرچ میود توسط موتور ها خوانده میشود ولی موتور های جستجو نمی توانند از طریق سرچ بار به صفحات سایت دستری داشته باشند.
استفاده از جاوااسکریپت برای لینک دهی:
اگر از فیل های جاوا اسگریپت برا یلینک دهی استفاده کنید برای موتور ها و خزنده ها قابل شناسایی نمی باشد.
لینک در فلش، جاوا، و دیگر پلاگین ها:
لینک دهی در درون پلاگین ها هم پنهان می ماند و قابل تشخیص نیست.
پیوند ها در ربات ها و metatag ها در مبانی موتور های جستجو :
لینک دهی دراین قسمت ها هم نادیده گرفته می شود، و از دید موتور های جستجو پنهان می ماند.البته که از طذیق فایل robot.txt می توانید دسترسی به یعضی از قسمت های سایت را محدود کنید.
پیوندهایی که در صفحات زیاد می شوند:
در صفحاتی که تعداد لینک ها در آن صفحه بسیار زیاد میشود، امکان اینکه بعضی از لینک ها به عنوان هرزنامه شناخته شوند بسیار زیاد میباشد و بسیاری از لینک ها هم نادیده گرفته میشوند پس از تجمع لینک ها در یک صفحه جلوگیری کنید.

چگونگی استفاده از کلمات کلیدی

اگر از مسائلی که در بالا ذکر کریدم دور بمانید لینک های شما تا حدود زیادی سالم میماند اما کاملا نه!!!!!!

چگونه از rel=” nofollow” در لینک دهی استفاده کنیم؟

href=”https://moz.com” rel=”nofollow”> دیجیتال مارکتینگ KooroshDesign
لینک ها دارای ویژگی های زیادی می باشند که اکثر انها از دید موتور های جستجو پنهان می ماند، به استثنائ یک ویژگی مهم در لینک ها که همان rel=nofollow میباشد، تگ nofollow باعث میشود که به صورت خودکار به سایت شما لینک نشود .

چگونگی استفاده از کلمات کلیدی در مبانی موتور های جستجو

استفاده از کلمات کلیدی بسیار مهم میباشد، آنها ساختار زبان جستجوی سایت میباشد، در واقع کل علم بازیابی اطلاعات موتور های جستجوی گوگل بر اساس کلمات کلیدی می باشد، بر اسس مبانی موتور های جستجو به صورت مکرر صفحات وب را بررسی میکنند و صفحات وب را بر اساس کلمات کلیدی بررسی می کنند و کلمات کلیدی در واقع شاخص بررسی سایت ها هستند.

اهمیت انتخاب کلمات کلیدی

انتخاب کلمات کلیدی و کاربرد درست آن در سایت بسیار با ارزش میباشد، موتور های جستجو با کلمات کلیدی پر ارزشی که شما استفاده می کنید به شما رتبه میدهد و صفحاتی را که در آن آن کلمات کلیدی را درست به کار برده ایید را بازیابی می کند، یکی از مهم ترین نکات بهینه سازی این است که کلمات کلیدی دلخواه و مرتبط را بدرستی بکار بررید
moz