اصول استراتژی سئو موبایل

این روزها سئو موبایل اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است، گوگل نیز تلا های بسیاری برای بهبود نسخه موبایل برای کاربران انجام داده است ، و این تلاش ها باعث شده تا وبسایت هایی که اصول سئو برای نسخه های موبایل را رعایت نکرده اند با نزول رتبه و یا جایگاه روبه رو شوند.
گوگل همیشه در تلاش بوده تا وبسایت ها نسخه موبایلی داشته باشند با کاربردی همسان با نسخه وبسایت و در این راه رفتار کاربران را در نسخه موبایل وبسایت ها رصد می کند، تا سئو موبایل نسخه وبسایت را بررسی کند.
اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید باید به این نکته و یا مقاله دقت کنید؟
آیا شما باید هر چیزی را در نسخه موبایل تغییر دهید؟ یا همه چيز؟ اگر سایت شما برای موبایل مناسب است، آیا این به اندازه کافی برای سئو و سئو موبایل خوب است؟

چه قسمت هایی از وبسایت در نسخه موبایل ایندکس می شود؟

طبق اصول سئو موبایل همه قسمت های وبسایت شما باید در نسخه موبایلتان ایندکس شود، این دقیقا مانند صحبت کردن است، به وسیله صداهایی که از دهان شما بیرون می آید، کلمات مفهوم پیدا می کنند و در نهایت شما معنای کلام خودتان را به دیگری می رسانید پس نسخه موبایل ناقص مانند کلام ناقص است و مفهوم را به کاربران نمی رساند.
بسیاری سوال می کنند که بر اساس اصول سئو آیا نسخه موبایل نیاز هست؟! سئو موبایل شامل چه اصولی است؟

” سئو موبایل ”  چیست؟

نمایه سازی موبایل یا نسخه موبایل دقیقا مطابق با نسخه وبسایت. این بدان معنی است که نسخه تلفن همراه با نسخه وبسایت مانند یکدیگر است و هردو از یک قسمت باید شروع شود(صفحه فرود)
وقتی بات های گوگل به وبسایت شما می آیند، همه صفحاتی که در نسخه وبسایت شما ذخیره می شود باید دقیقا مانند صفحات ذخیره شده نسخه موبایل توسط بات ها باشد، پس خیلی مهم است که سئو موبایل با سئو وبسایت استارت بخورد و بات گوگل بتواند همزمان در نسخه های شما خزش کند ، پس نکته مهم از اصول سئو موبایل این است که نسخه های موبایل و وبسایت با یکدیگر همخوانی داشته باشد.

اصول استراتژی سئو موبایل

تاثیر سئو موبایل بر رتبه سایت در گوگل

به عنوان مثال، اگر یک سایت یک نسخه مناسب برای موبایل نداشته باشد، وبسایت نسخه دسکتاپ همچنان می تواند رتبه داشته باشد. اما فقدان یک تجربه دوستانه نسخه همراه می تواند بر رتبه بندی سئو آن سایت تأثیر منفی داشته باشد و یک سایت با تجربه ای بهتر با نسخه تلفن همراه، حتی برای جستجوگران روی دسکتاپ، می تواند رتبه بندی را افزایش دهد.
همچنین عبارت “mobile-first” که با آبدیت گوگل اهمیت بسیاری پیدا کرده است به عنوان یک اشاره به این واقعیت است که نسخه تلفن همراه شما به عنوان نسخه اولیه وب سایت شما در نظر گرفته می شود و ایندکس می شود.
بنابراین اگر نسخه موبایل و دسک تاپ شما معادل است اصول سئو اولیه نسخه موبایل را رعایت کرده اید – مثلا اگر محتوای تان را برای نسخه تلفن همراه بهینه سازی کرده اید و یا اگر از طراحی پاسخگو یا ریسپانسیو استفاده میکنید، این تغییر (در نظر سنجی کاربران) تاثیر قابل توجهی بر عملکرد سایت شما و نتایج جستجو دارد.

سئو نسخه موبایل از نظر گوگل

با این حال، این نشان دهنده یک تغییر اساسی در نحوه تفکر گوگل درباره محتوای وب سایت شما و نحوه اولویت خزیدن و شاخص بودن آن است. به یاد داشته باشید که تا به حال، نسخه دسکتاپ وبسایت به عنوان نسخه اولیه (مشابه یک URL کانونی) در نظر گرفته میشد و نسخه تلفن همراه وبسایت به عنوان یک نسخه “دومی” و یا غیر ضروری برای یک مورد خاص مورد استفاده قرار می گرفت.
اما گوگل وب مسترها را با آبدیت جدیدی که در سئو و رتبه ها بیرون داد، تشویق کرد تا نسخه موبایل ،وبسایت ها را همانند نسخه وبسایت بیرون دهند و بر روی پیاده سازی اصول سئو داخلی بر روی نسخه موبایل هم تمرکز کنند، و این نکته از سئو موبایل از نظر گوگل بر روی جایگاه کلی وبسایت و کسب و کار شما تاثیر گذار است.

اگر نسخه موبایل و نسخه وبسایت همخوانی نداشته باشد

اگر نسخه موبایل شما با نسخه وبسایتتان همخوانی نداشته باشد صفحاتی که در نسخه وبایل توسط بات های گوگل ذخیره می شوند با صفحاتی که در نسخه وبسایت ذخیره می شوند همخوانی نخواهند داشت و برای گوگل نوعی تناقض محسوب می شود و در نتیجه گوگل رتبه شما را کاهش می دهد باید نوع و یا معماری هدایت بات گوگل به صفحات مختلف وبسایت در نسخه موبایل هم وجود داشته باشد.
این دیدگاه وجود دارد که نسخه دسکتاپ به عنوان نسخه اصلی اولویت بندی می شود و به عنوان جامع ترین نسخه یک وب سایت با محتوای کامل در نظر گرفته می شود، در حالی که نسخه موبایل ممکن است محتوای سبکتر داشته باشد و یا سطح مشابهی از نشانه گذاری و ساختار را نداشته باشد و تقریبا قطعا اکثریت پیوندها و توجه خارجی را دریافت نخواهد کرد واین از نظر گوگل یک نقطه ضعف خواهد بود .

تاثیر سئو موبایل بر رتبه سایت در گوگل

چه چیزی باید در مورد اولویت بندی تلفن همراه اول انجام دهیم؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که نیازی به وحشت کردن وجود ندارد. شروع کنید اصول سئو نسخه موبایل را برای وبسایت کسب و کارتان پیاده سازی کنید.

چگونگی استاندارد های سئو موبایل

براساس آخرین راهنمایی های گوگل در مورد این موضوع ، اگر وبسایت شما در نسخه های دسکتاپ و تلفن همراه شما پاسخگو یا ریسپانسیو باشد یا در غیر اینصورت یکسان باشد، ممکن است مجبور نباشید به هیچ وجه متفاوت عمل کنید .گفتنی است، حتی با یک سایت کاملا پاسخگو، باید اطمینان حاصل کنید که سرعت و زمان بارگذاری صفحه موبایل اولویت بندی شده است و به درستی برای تجربه تلفن همراه بهینه شده است و کاربرانتان را اذیت نمی کند. توجه داشته باشید که با اولویت بندی اولیه تلفن همراه، محتویاتی که در قسمت های مختلف نسخه موبایل به علت محدودیت فضا پنهان شده اند به وسیله گوگل بررسی می شوند و امتیازی منفی برای شما در نظر گرفته می شود زیرا اطلاعات نسخه وبسایت شما برای کاربران با نسخه موبایلتان یکسان نخواهد بود و هر نکته منفی برای کاربران از نظر گوگل = کاهش رتبه وبسایت

اگر شما یک سایت با نسخه تلفن همراه دارید، باید موارد زیر را بررسی کنید

چگونگی نمایش Url ها در سئو موبایل

URL های نشان داده شده در داده های ساختار یافته در صفحات تلفن همراه باید با url نسخه تلفن همراه یکسان باشد. اجتناب از اضافه کردن داده های ساختاری غیر ضروری بسیار مهم میباشد.

محتوا

اطمینان حاصل کنید که نسخه موبایل شما دارای تمام محتوای با کیفیت بالا و ارزشمند است که در سایت نسخه دسکتاپ شما وجود دارد. این می تواند شامل متن، فیلم ها و تصاویر باشد. اطمینان حاصل کنید که فرمت های مورد استفاده در نسخه موبایل قابل crawlable و indexable باشد و ویژگی های alt برای همه تصاویر وجود داشته باشد.

متادیتا در سئو موبایل

اطمینان حاصل شود که عناوین و توصیفهای متا در هر دو نسخه از همه صفحات معادل است .

چگونگی استاندارد های سئو موبایل

متا دیتا در بهینه سازی موبایل باید چگونه باشد؟

اگر شما می خواهید عناوین تلفن همراه خود را برای تعدادی کاراکترها کوتاه تر کنید و یا بهینه سازی کنید، اطمینان حاصل کنید که همان اطلاعات و کلمات کلیدی مربوطه گنجانده شود.

استاندارد و قوانین جدید گوگل در سئو موبایل

گوگل همچنین به وب سازان و وبلاگ سازان و وبسایت ها، در یک پست وبلاگ تاریخ 18 دسامبر 2017 اعلام کرده است :
“ما به طور مستقل بر روی آمادگی خود برای اولویت بندی شاخص های تلفن همراه براساس معیارهای فوق ارزیابی خواهیم کرد. این فرآیند برای چندین سایت آغاز شده است و توسط تیم جستجوی دقیق تحت نظارت است. ”
“ما همچنان بر رونق بخشیدن اولویت بندی اولیه تلفن همراه، محتاط هستیم. ما اعتقاد داریم که این کار به آرامی به وب مسترها کمک می کند تا سایت های خود را برای کاربران تلفن همراه آماده کنند ”

آیا Google فقط از سایت سئو موبایل برای تعیین رتبه بندی من استفاده می کند؟

گوگل نسخه موبایل شما را بررسی می کند و بسیار مهم است که نکاتی را که درباره سئو موبایل گفتیم را مورد توجه قرار دهید ، اگر قرار است که وارد پروسه سئو و افزایش رتبه و افزایش ترافیک شوید و گرنه نسخه دسکتاپ هم می تواند خوب باشد و گوکل آن را بررسی و صفحات شما ایندکس خواهد شد.

زمانی که Google ممکن است از نسخه دسکتاپ برای تعیین رتبه بندی در مقابل نسخه تلفن همراه استفاده کند
هیچ تضمینی وجود ندارد که مشخص شود گوگل فقط به نسخه وبسایت شما توجه می کند و یا اینکه با وجود عدم نسخه موبایل درست و اصولی کاهش رتبه ایی نداشته باشید، بهتر است که اصول سئو را به صورت دقیق پیاده سازی کنید زیرا در غیر اینصورت با آبدیت های جدید گوگل ممکن است سقوط کنید.

اگر در مراحل اولیه طراحی وبسایتتان هستید به نسخه موبایلتان توجه کنید، در مراحل اولیه ایندکس شدن هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ شما ایندکس خواهد شد و مطابق با اصول سئو پیش خواهید رفت در نتیجه گام هایی استوار تر در مسیر سئو بر خواهید داشت و گوگل هم به شما به عنوان یک وبسایت معتبر رتبه خواهد داد.

اگر نسخه موبایل نداشته باشیم چه می شود؟

اگر شما یک نسخه موبایل از سایت خود ندارید و نسخه دسکتاپ شما برای موبایل مناسب نیست، محتوای شما هنوز هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ با این حال شما ممکن است در مقایسه با وب سایت هایی که نسخه تلفن همراه دارند نیز رتبه بندی پایین تری داشته باشید. این ممکن است حتی بر روی رتبه بندی کلی شما در جستجوی دسکتاپ و همچنین نتایج جستجوی تلفن همراه تأثیر منفی داشته باشد، زیرا به عنوان یک تجربه کاربری ضعیف از سایت های دیگر (از آنجایی که خزنده یک خزنده “موبایل”) خواهد بود باشد.

آیا بین سایت های ریسپانسیو و سایت های غیر ریسپانسیو تفاوت وجود دارد؟

بله و خیر. تفاوت اصلی این است که چقدر کار می کنید تا آماده شوید تا این تغییر را انجام دهید.
اگر وبسایت شما به طور کامل پاسخگو است، باید در حال حاضر همه چیز را در نسخه تلفن همراه خود داشته باشید که در حال حاضر بخشی از نسخه دسکتاپ است و چالش اصلی شما این است که اطمینان حاصل شود که تجربه تلفن همراه از نظر کاربر خوب باشد به عنوان مثال سرعت صفحه، ناوبری و هدایت کاربران، و غیره وجود داشته باشد.
با استفاده از یک سایت تلفن همراه جداگانه، باید مطمئن شوید که نسخه موبایل شما شامل همه چیزهایی است که نسخه دسکتاپ شما دارد.

آیا سئو موبایل در تبلیغات ما تاثیر گذار است؟

بله صد در صد ،اگر رویکرد فعلی شما به تبلیغات باعث ایجاد یک تجربه کاربری کم و یا ضعیف شود، مطمئنا باید آن را در نظر بگیرید.
اگر شما در حال حاضر برای مخفی کردن برخی از محتوای سایت موبایل خود در آکوردها یا زبانه ها برای صرفه جویی در فضا ترفند هایی استفاده کرده اید؛ این واقعا مسئه مهم و قابل بررسی خواهد بود و باید به آن توجه داشته باشید .

نیاز به مشاوره دارید؟

 مشاوره رایگان با پارتنر رسمی گوگل در ایران

پیشنهاد میکینم این مقالات را مطالعه کنید

بک لینک چیست؟

بک لینک چیست؟

چگونگی گرفتن لینک و تاثیر آن بک لینک مانند خیابان و یا یک راه می باشد که بین دو سایت ایجاد ارتباط می کند در واقع بک لینک ها و یا لینک ها مانند جاده هایی هستند که میان وب سایت ها قرار می گیرند، و به این ترتیب یک وب سایت با یک وب سایت دیگر مرتبط می شود. بک...

آموزش شناخت و حذف لینک های اسپم

آموزش شناخت و حذف لینک های اسپم

آموزش Disavow لینک های اسپم ما در این مقاله در مورد بک لینک های اسپم صحبت می کنیم همان طور که می دانید بک لینک های اسپم و مشکل دار می توانند به وب سایت شما و رتبه شما در گوگل آسیب برسانند و کم شدن اعتبار وب سایت شما نتایج دیگری را به بار خواهد آورد که در...

تصمیمات استراتژیک بازاریابی قبل از طراحی سایت و سئو

تصمیمات استراتژیک بازاریابی قبل از طراحی سایت و سئو

تصمیمات استراتژیک بازاریابی قبل از طراحی سایت و سئو برای شروع توضیح تصمیمات استراتژیک بازاریابی یک سناریو را بررسی می کنیم: یک مشتری می پرسد چه باید بکند تا رتبه بندی های وب سایت و کسب و کار خود را ارتقا دهد؟ پس از یک حسابرسی دقیق فنی، تجزیه و تحلیل بازار...