بررسی اصول طراحی سایت

امروزه اصول طراحی سایت  یکی از اصلاحات و کار های بسیار مهم در دنیای امروزه به حساب می آید تقریبا هیچ کسب و کاری بدون بررسی استاندارد های طراحی سایت در دنیای دیجیتال راهی ندارد و قابلیت پیشرفتی هم نخواهد داشت زیرا امروزه اینترنت بستری را فراهم کرده است تا کاربران همه نیاز های خودشان را درآن جستجو می کنند و تقریبا همه آنها نیز برآورده میشود پس اگز از افرادی هستید که به فکر استارت زدن کسب و کار هستید طراحی سایت باید یکی از اهداف شما باشد تا با استفاده از ان کسب و کارتان را به کاربران اینترنت معرفی کنید.
مقالات بیشتر >>>> چگونگی تنظیم لوکیشن در آکادمی کوروش حیدری را مطالعه کنید.

چرا باید سایت داشته باشیم؟

در واقع اولین قدم برای راه یافتن به دنیای دیجیتال طراحی سایت است پس از آن وارد مرحله سئو و دیجیتال مارکتینگ خواهید شد که هرکدام از آنها دارای پروسه مختص به خود و پیچیده ایی می باشد، اما طراحی سایت نیز از قدم های مهم شما خواهد بود زیرا پایه و اساس کار شماست و اشتباهاتی که گوگل در مورد آنها در طراحی سایت اخطار داده است ممکن است شما را از رفتن به محله دوم باز دارد و در بعضی موارد شما کاملا از دنیای دیجیتال حذف شوید.

اصول طراحی سایت چیست و چه مفهومی دارد؟

طراحی وب و اصول طراحی سایت شامل بسیاری از مهارت ها و رشته های مختلف در تولید و نگهداری وب سایت ها می شود. زمینه های مختلف طراحی وب شامل طراحی گرافیک وب است. طراحی رابط نویسنده، از جمله کد استاندارد و نرم افزار اختصاصی؛ طراحی تجربه کاربر و اصول مبانی موتور های جستجو اغلب افراد در تیم هایی که جنبه های مختلف فرایند طراحی را پوشش می دهند، کار می کنند، اگر چه برخی از طراحان همه آنها را پوشش می دهد. اصطلاح طراحی وب معمولا برای توصیف فرایند طراحی مربوط به طراحی جلویی (سمت client) یک وب سایت، از جمله نشانه نوشتن، استفاده می شود. طراحی وب بخشی از مهندسی وب را در دامنه گسترده تر توسعه وب همپوشانی می کند. انتظار میرود طراحان وب از آگاهی از قابلیت استفاده برخوردار باشند و اگر نقش آنها شامل ایجاد نشانه شود، انتظار میرود که آنها با دستورالعمل های دسترسی به وب به روز باشند.

استاندارد و اصول طراحی سایت

اصول طراحی سایت نیز مانند هر کسب و کار و فعالیت های دیگر در حوزه های مختلف دارای اساندارد می باشد اما تفاوت آن در این است که تاییدیه طراحی سایت بر عهده شخص و مسئولی نیست بلکه مهم ترین تاییدیه طراحی سایت بر عهده موتور جستجوی گوگل میباشد و این تاییدیه از طرف موتور ستجو به کاربران داده می شود برای گرفتن تایدیه بهتر است کار را به کاردان بسپارید زیرا باز کردن مبحث تاییدیه گوگل به سایت ها مبحث بسیار بزرگی میباشد و دارای زیر شاخه های بسیار زیادی میباشد که پرداختن به ان در این مقاله نمی گنجد.

در صورت هر گونه ابهام در مورد این مقاله یا از طریق کامت یا از متخصص سئو و بهینه سازی و یا خدمات طراحی سایت  ،  آکادمی کوروش حیدری استفاده کنید .

طراحی سایت بر اساس استاندارد

تاثیر استاندارد های طراحی سایت

در صورتی که شما استاندارد های طراحی سایت را در طراحی سایت رعایت بکنید در نتیجه کاربر پسند تر میشود و برای کاربران جذاب تر خواهد بود و در نتیجه از نظر موتور های جستجو و سئو شما رتبه بالاتری خواهید گرفت ، طراحی منو باید مطابق با استاندارد های ux و ui باشد و همچنین مطابق با استاندارد های سئو باید طراحی شود ، نوع رنگ بندی سایت شما و چگونگی قرار گرفتن قسمت های مختلف سایت شما مطابق با نحوه اسکن چشم و الگوهای اسکن چشم نیز بسیار مهم میباشد تا صاحبین سایت ها عنصر های مورد نظرشان در این قسمت ها قرار بگیرد و مورد توجه قرار بگیرد.

تاریخچه طراحی سایت

اگرچه طراحی وب دارای تاریخ نسبتا جدید است، اما می توان آن را به سایر زمینه ها مانند طراحی گرافیکی پیوند داد. با این حال، طراحی وب همچنین می تواند از دیدگاه تکنولوژیکی دیده شود. این بخش بزرگی از زندگی روزمره مردم است. سخت است تصور کنید اینترنت بدون گرافیک متحرک، سبک های مختلف تایپوگرافی، پس زمینه و موسیقی است.
در طول سال های 1996 تا 1999 جنگ های مرورگر شروع شد، زیرا مایکروسافت و Netscape برای غلبه بر مرورگر نهایی مبارزه می کردند. در طول این زمان، بسیاری از فن آوری های جدید در این زمینه وجود داشت، مخصوصا Cascading Style Sheets، جاوا اسکریپت و HTML پویا. به طور کلی، رقابت مرورگر منجر به ایجاد بسیاری از خلاقیت های مثبت شد و به طراحی وبسایت کمک کرد تا سریعا پیشرفت کند.

ابزارها و تکنولوژی های طراحی سایت

طراحان وب از انواع ابزارهای مختلف استفاده می کنند بسته به اینکه چه بخشی از فرآیند تولید آنها درگیر هستند. این ابزار ها در طول زمان با استانداردهای جدید و نرم افزاری به روز می شوند، اما اصول پشت سر آنها باقی می مانند. طراحان وب با استفاده از ویرایشگرهای گرافیکی بردار و شطرنجی برای ایجاد تصاویر قالب بندی شده وب یا نمونه های اولیه طراحی می کنند. فن آوری های مورد استفاده برای ایجاد وب سایت شامل استانداردهای W3C مانند HTML و CSS می باشد که می توان آنها را با استفاده از نرم افزار ویرایش WYSIWYG دستکاری کرد. سایر ابزارهایی که طراحان وب ممکن است از آن استفاده کنند عبارتند از: تأییدکنندگان و دیگر ابزارهای تست برای قابلیت استفاده و قابلیت دسترسی برای اطمینان از اینکه وبسایتهایشان با دستورالعملهای دسترسی وب آشنا هستند.

اصول طراحی سایت بر اساس دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ و ارتباطات در وب سایت ممکن است مشخص کند که چه چیزی برای بازار هدفش کار می کند. این می تواند یک گروه سنی یا رشته خاص فرهنگ باشد؛ در نتیجه طراح سایت ممکن است روند مخاطبانش را درک کند. طراحان ممکن است از نوع وب سایتی که طراحی می کنند را درک کنند، به این معنا که، به عنوان مثال، ملاحظات طراحی وب سایت B2B ممکن است از یک وب سایت هدفمند مصرف کننده مانند وب سایت خرده فروشی یا سرگرمی ها بسیار متفاوت باشد. توجه دقیق به نکات طراحی سایت باعث میشود تا از نظر زیبایی شناسی یا طرح کلی یک سایت و وضوح و دقت محتوایی و سهولت ناوبری سایت درست کار شود و در دیجیتال مارکتینگ بسیار تاثیر کذار خواهد بود. طراحان سایت همچنین سایت نشان دهنده اعتبار مالک کسب و کار می باشد.

نقش ui در اصول طراحی سایت

درک کاربر از محتوای یک وب سایت اغلب به درک کاربر از نحوه کار وب سایت بستگی دارد. این بخشی از طراحی تجربه کاربر است. تجربه کاربر مربوط به طرح، دستورالعمل های واضح و برچسب گذاری در وب سایت است. چقدر خوب کاربر متوجه می شود چگونه می توانند با یک سایت ارتباط برقرار کنند و این موضوع به طراحی تعاملی سایت و اصول طراحی سایت بستگی دارد. اگر کاربر محتوا و ظاهر و نویگیشن وب سایت را درک کند، بیشتر احتمال دارد که از آن استفاده کند. کاربرانی که در استفاده از وب سایت مهارت بیشتری دارند و به خوبی آشنا هستند ممکن است از وبسایت های متمایزتری رضایت داشته باشد.

مقایسه انواع وبسایت ها در اصول طراحی سایت

در عین حال وب سایت هایی که کمتر بصری هستند یا کمتر کاربر پسند مفید باشد. با این حال، کاربران با تجربه کمتر احتمال دارد که از یک وبسایت با یک رابط وب سایت کمتر بصری و کاربر پسند خوششان نیاید و با آن ارتباط برقرار نکنند در صورتی که وبسایت هایی که کاربر پسند تر هستند و دارای ظاهر و ux بهتری هستند این دسته از کاربران را جذب می کنند. این روند برای یک تجربه کاربری جهانی و سهولت دسترسی به کاربرانی که ممکن است بدون توجه به مهارت کاربر، امکان پذیر باشد را بهتر می کنند. بسیاری از طراحی تجربه کاربر و طراحی تعاملی در طراحی رابط کاربر در نظر گرفته می شود و از اصول طراحی سایت بر مبنای سئو و مارکتینگ  میباشد.
خدمات طراحی سایت  آکادمی کوروش حیدری

انواع طراحی وب سایت

دو راه ایجاد وب سایت ها وجود دارد: به صورت ایستا یا پویا.

اصول طراحی سایت در وب سایت های استاتیک

یک وب سایت استاتیک یک فایل منحصر به فرد برای هر صفحه وب سایت استاتیک دارد. هر بار که صفحه درخواست می شود، همان محتوا بازگردانده می شود. این محتوا یکبار در طول طراحی وب سایت ایجاد می شود. معمولا به صورت دستی نوشته می شود، هر چند برخی از سایت ها از یک فرآیند ایجاد خودکار استفاده می کنند، شبیه یک وب سایت پویا است که نتایج آن به عنوان صفحات تکمیل شده دراز مدت ذخیره می شود.

اصول طراحی سایت بر اساس دیجیتال مارکتینگ
مزایای اصول طراحی سایت استاتیک

مزایای یک وب سایت استاتیک این است که آنها میزبان ساده تر بودند، زیرا سرور آنها فقط برای خدمت به محتوای استاتیک مورد نیاز بود، و نه اسکریپت های سمت سرور را اجرا می کرد. این نیاز به مدیریت سرور کمتری داشت و فرصتی برای افشای حفره های امنیتی داشت. آنها همچنین می توانند به صفحات سریع تر، در سخت افزار سرور کم هزینه خدمت کنند. این مزیت به دلیل ارزان بودن میزبانی وب گسترش یافت و همچنین ویژگی های پویا را ارائه داد و سرورهای مجازی برای کارایی با فواصل کوتاه با هزینه کم ارائه شد، تقریبا تمام وبسایت ها دارای محتوای استاتیک هستند، زیرا محتواهایی که در وبسایت ها و اصول طراحی سایت هستند و پشتیبانی می شوند از قبیل تصاویر و شیوه ها معمولا ثابت هستند .

وب سایت های پویا

وب سایت های پویا وبسایت هایی هستند که از تکنولوژی سرور استفاده می کنند تا صفحات وب را تولید کنند و وبسایت هایی هستند که محتوای آنها به صورت پویا هستند. آنها معمولا محتوای خود را از یک یا چند پایگاه داده می گیرند، بعضی از آنها عبارتند از پایگاه داده های پرس و جو در یک پایگاه داده ارتباطی برای پرس و جوی محصولات یا خلاصه اطلاعات عددی، استفاده میشود.
مهارت های لازم برای توسعه صفحات وب پویا بسیار گسترده تر از صفحات استاتیک است که شامل برنامه نویسی سرور و پایگاه داده و همچنین طراحی رابط کاربری مشتری می باشد. حتی پروژه های پویا متوسط نیز تقریبا همیشه یک تلاش تیمی است و بسیار گسترده تر هستند امروزه طراحی سایت های پویا مورد استفاده کاربران و صاحبان کسب و کار ها می باشد و سایت های ایستاتیک دیگر در بین رقبا و در دنیای دیجیتا جایگاهی ندارند .

هر دو روش در حال حاضر برای بسیاری از وبسایت ها با استفاده از ابزارهای متمرکز بر نرم افزار مانند سیستم های مدیریت محتوا جایگزین شده است. این ها در بالای سیستم عامل های عمومی برنامه نویسی قرار می گیرند و هم کاربر پسند تر میباشند و قابلیت های وب سایت های با زبان های دیگر راهم دارا میباشند و در دنیای امروزه هم طرفداران بسیاری پیدا کرده است .